Ogrzewanie elektryczne

Grzejnik akumulacyjny (powierzchniowo-akumulacyjny) vs piec akumulacyjny.

There is nothing to show here!
Slider with alias none not found.

Grzejnik akumulacyjny i piec akumulacyjny to dwa różne urządzenia służące do ogrzewania pomieszczeń. Obydwa urządzenia  wykorzystują energię elektryczną, aby nagrzać swoje elementy grzewcze i przechowywać ciepło do czasu uwalniania go do otoczenia.

Grzejnik akumulacyjny lub inaczej – grzejnik powierzchniowo akumulacyjny – energooszczędne urządzenie elektryczne służące do ogrzewania pomieszczeń, które dzięki swojej nowatorskiej konstrukcji zapewnia komfort cieplny przy niskim zużyciu energii elektrycznej a co z tym idzie przy niskich kosztach eksploatacji. Grzejnik akumulacyjny, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, jest nowoczesnym następcą tradycyjnego elektrycznego pieca akumulacyjnego(technologia sprzed 40-lat).

Grzejnik akumulacyjny hybrydowo łączy w sobie technologie ogrzewania : akumulacji ciepła, konwekcji i promieniowania podczerwieni.

Jak działa grzejnik akumulacyjny?

Grzejniki akumulacyjne wykorzystują zjawisko retencji ciepła, która pozwala magazynować ciepło w płytkach ceramicznych w których umieszczony jest element grzejny. Do produkcji płytek ceramicznych wykorzystuje się mieszankę szamotu, magnezytu, krzemianu oraz innych dodatków pochodzenia naturalnego. Producenci grzejników akumulacyjnych opatentowali skład płytek akumulacyjnych pod nazwami np. Magmatic®, Miolit®.

Zasada działania grzejnika akumulacyjnego opiera się na cyklicznym procesie ładowania (gromadzenia ciepła) i rozładowania (oddawania ciepła do pomieszczenia). Uśredniony czas ładowania to ok 15-20 minut a rozładowania to 40-45 minut.

Dzięki takim powtarzającym się cyklom, który są kontrolowane za pomocą regulatora temperatury zabudowanego w obudowie grzejnika , wyeliminowany został efekt tzw. “zimnego grzejnika”. 

Regulator temperatury kontroluje proces grzania i utrzymywania zadanej temperatury w pomieszczeniu przy pomocy algorytmu PID 15.

Rodzaje regulatorów temperatury w grzejnikach akumulacyjnych

Do wyboru są trzy rodzaje regulatorów temperatury:

 • REGULATOR MANUALNY( E-4), w którym za pomocą pokrętła można regulować płynnie temperaturę w pomieszczeniu
 • REGULATOR PROGRAMOWALNY (TDI), umożliwia ustawienie temperatury pomieszczenia w połączeniu z funkcją czasu. Takie rozwiązanie pozwala dostosować temperaturę w lokalu do trybu jego użytkowania, odpowiednio na każdy dzień tygodnia w pożądanych godzinach np.w godzinach otwarcia sklepu, wychodzenia do pracy i powrotu do domu itd.
 • REGULATOR PROGRAMOWALNY Z FUNKCJĄ  WiFi (DSM)-, posiada wszystkie funkcje regulatora programowalnego pozwalając jednocześnie na zdalny nadzór z każdego miejsca na Ziemi.

Przekazywanie ciepła do pomieszczenia w grzejniku akumulacyjnym, odbywa się w 50 % poprzez konwekcję wymuszoną przez kanały konwekcyjne umieszczone symetrycznie po obu stronach obudowy grzejnika (przód i tył), i w 50% poprzez promieniowanie podczerwieni.

Napawane na obudowę grzejnika akumulacyjnego kanały konwekcyjne tworzą jednocześnie powierzchnię, która z nagrzanych płytek ceramicznych w rdzeniu grzejnika emituje naturalne promienie podczerwieni które jest absorbowane lub odbijane przez elementy organiczne i nieorganiczne znajdujące się w ogrzewanym pomieszczeniu; dlatego do określenia tego rodzaju grzejnika stosowana jest również nazwa grzejniki powierzchniowo akumulacyjne

Promieniowanie podczerwone IR, emitowane przez grzejniki powierzchniowo akumulacyjne jest w zakresie długość fali zbliżone do promieniowania słonecznego i dlatego działa korzystnie na organizmy żywe nie wywierając negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia. Promiennikiem podczerwieni jest również każde źródło ciepła np. piec kaflowy na węgiel czy żelazko i nie należy dopatrywać się w nim żadnych szczególnych własności lub zagrożeń.

Różnice pomiędzy grzejnikiem akumulacyjnym(powierzchniowo akumulacyjnym) a piecem akumulacyjnym dynamicznym       

GRZEJNIK AKUMULACYJNYPIEC AKUMULACYJNY
Niska moc urządzenia potrzebna do utrzymania komfortowej temperatury (70-100W/m²)Wysoka moc urządzenia  potrzebna do utrzymania komfortowej temperatury (160 – 200 W/m²)
Brak konieczności magazynowania energii cieplnej w urządzeniu na całą dobę.Konieczności magazynowania energii cieplnej w urządzeniu na całą dobę. W okresach przejściowych(wiosna, jesień) może wystąpić efekt “przeładowania” lub “niedoładowania” pieca.
Dynamiczna reakcja grzejnika na zmianę zadanej temperatury pomieszczenia. Dobowa bezwładność reakcji pieca akumulacyjnego zmianę stopnia naładowania. Efekt odczuwalny po następnym nocnym ładowaniu.
Prosta instalacja elektryczna – gniazdo 230V. Proces sterowania grzejnikiem akumulacyjnym odbywa się za pomocą sterownika wewnątrz obudowy urządzenia.Niski koszt instalacji elektrycznej.Rozbudowana instalacja elektryczna, konieczność doprowadzenia 3 faz, wykonania rozdzielni do sterowania procesem ładowania i rozładowania pieca. Wysoki koszt instalacji elektrycznej.
Estetyczny wygląd, kompaktowa obudowa,niewielkie wymiary obudowy(głębokość tylko 8cm). łatwość wkomponowania do istniejącego wystroju pomieszczenia.Duże rozmiary i waga obudowy pieca akumulacyjnego (głębokość 25 cm, waga min. 100 kg). Nieestetyczny wygląd.
Nie wymagają posiadania tzw II taryfy, niewielka  moc zainstalowana pozwala na mniejsze zużycie energii mimo wyższej ceny w I taryfie.Wymagana II taryfa i od 3 kW wzwyż konieczne jest zasilanie 3 fazowe (siła). Od czasu wprowadzenia limitu 2000 kWh dla gospodarstw domowych stawka za energię w II taryfie praktycznie zbliżyła się do I taryfy, co zmniejszyło o 80% opłacalność stosowania pieców akumulacyjnych.

2 thoughts on “Grzejnik akumulacyjny (powierzchniowo-akumulacyjny) vs piec akumulacyjny.

 1. Dorota pisze:

  Mam taki 40 letni grzejnik jak mam go ustawić żeby mało prądu pobrał a długo trzymał

  1. Marcin Bentkowski pisze:

   dzień dobry, 40-leni grzejnik trudno będzie wysterować aby był oszczędny ale gdybyśmy znali model i typ może coś można by zaradzić. Zapraszam do kontaktu na e-mail biuro@cieplo-zimno.com lub 501177203
   Pozdrawiam
   Mirek Wesołowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *