Ogrzewanie elektryczne

Koszty ogrzewania elektrycznego w 2024 roku, czyli jak najtaniej ogrzać dom prądem – bez węgla i gazu.

There is nothing to show here!
Slider with alias none not found.

Kluczowe czynniki wpływające na koszt ogrzewania elektrycznego to w zasadzie nie tylko opłaty związane z samą energią, ale również te związane z montażem i instalacją systemów grzewczych, a także rosnące zainteresowanie rozwiązaniami ekologicznymi. Biorąc pod uwagę zmianę klimatu i konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych, coraz większe znaczenie przywiązuje się do źródeł energii odnawialnej oraz termomodernizacji budynków. 

W celu obniżenia kosztów ogrzewania elektrycznego można uzyskać dotacje i wsparcie finansowe dostępne w ramach różnych programów pomagających w inwestycjach. Dla właścicieli domów i budynków głównym pytaniem staje się, jak zredukować koszty ogrzewania, zachowując jak największy komfort eksploatacji.Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest elektryczny system ogrzewania oparty na grzejnikach akumulacyjnych

  • Wśród głównych zalet elektrycznych grzejników akumulacyjnych należy wymienić ich stosunkowo niski koszt inwestycyjny w porównaniu z innymi systemami ogrzewania. Zasada działania grzejnika akumulacyjnego opiera się na fizycznym zjawisku retencji ciepła czyli poborze energii elektrycznej przez około 15 minut i oddawania ciepła zgromadzonego w panelach wykonanych z ceramiki i powolnego oddawania ciepła do pomieszczenia przez około 45 minut. Ilość energii pobranej do ogrzania pomieszczenia  o powierzchni 20 m2  = 6 kWh/24h (na podstawie badania https://cieplo-zimno.com/wp-content/uploads/2021/10/10_protokol-z-testow-PL.pdf)
  • Możliwość obniżenia rachunków za prąd przy korzystaniu z fotowoltaiki –  wykorzystanie energii słonecznej do zasilania grzejników obniża koszty ponoszone podczas  użytkowania naszych grzejników.
  • Ogrzewanie pompą ciepła. Pomimo faktu, że inwestycja w pompę ciepła może być uznana za efektywną i ekologiczną, nie można jednak nie wspomnieć, że koszt jej instalacji może być do pięciu razy wyższy w porównaniu z inwestycją w inny system ogrzewania, np. grzejniki akumulacyjne.

O różnicach pomiędzy pompą ciepła a grzejnikami akumulacyjnymi piszemy szerzej w blogu ”Grzejnik elektryczny akumulacyjny vs pompa ciepła – obalamy mity!”

Podsumowując, elektryczne grzejniki akumulacyjne są atrakcyjną opcją dla nowego domu w 2024 roku. Warto rozważyć, że niski koszt inwestycyjny oraz uniknięcie potrzeby wydzielenia miejsca na kotłownię, jak również brak konieczności inwestowania w instalację wodną do grzejników, byłoby czymś atrakcyjnym dla wielu inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *